BRYGGENS MUSEUM

«For at dei der kan bli friske eller døy». Om hospitala i mellomalderbyen Bergen ved Alf Tore Hommedal

FOREDRAG

Opplev Bymuseets mandagsforedrag!

Listen to the content
0:00
0:00

Når blei dei første hospitala i Bergen etablerte, og korleis fungerte dei som omsorgsinstitusjonar?

Kva var Katarinahospitalet og Allehelgenshospitalet i Bergen, og kva band var det mellom desse byhospitala og det eldre hospitalet ved Fana kirke?

Når vart St. Jørgen hospital oppretta og kva band var det mellom dette og Nonneseter kloster?

Foredraget tek for seg Bergens hospitalhistorie frå 1200-talet til 1500-talet. Hovudvekta er lagt på infrastrukturen, men døme på behandlingstankegang vert også gjeven.

Alf Tore Hommedal er professor i mellomalderarkeologi ved Universitetsmuseet, Universitetet i Bergen.

Hjertelig velkommen!

Foredragets varighet er mellom 45 – 60 minutter og holdes i auditorium med 160 plasser utstyrt med teleslynge.
God tilgjengelighet for rullestol.
Det tas forbehold om endringer i programmet.

Museumsbutikk og kafè.

Billetter til foredraget «For at dei der kan bli friske eller døy». Om hospitala i mellomalderbyen Bergen eller i resepsjonen på Bryggens Museum.